בין עניבה לכפכפים

על עסקים, משפחה, גלישה - ומה שביניהם

מאת: ריבי זינר-טויבין

שמעתם פעם על Pasta point? זאת לא מסעדה חדשה וגם לא נקודת תצפית על איזה הר גבוה. Pasta point היא אחת השבירות הטובות ביותר באטולים הצפוניים של האיים המלדיביים. הסיבה שהיא מוכרת למעטים היא בשל מיקומה על אי פרטי שהגלישה בו מוגבלת לאורחיו בלבד. מכירים את בקתות העץ האלו על המים, שמראים לנו בערוץ החיים הטובים? תוסיפו לזה ספוט גלישה במרחק כמה צעדים, ותקבלו גן עדן בעולם הזה.
 

תיירות הגלישה בשנים האחרונות קיבלה מקום של כבוד בעולם. אם הגולשים של פעם היו בעיקר ה-beach bums, בני נוער בודקי גבולות שהולכים על הקצה ומתערבים ביניהם על פיתה עם חומוס מי יתפוס את הגל הכי טוב של היום, הרי כיום התמונה שונה לגמרי. בדומה לשאר העולם גם ישראל לא נשארה מאחור, וסיור קצר בחופי הים של תל אביב, הרצליה או בת-ים מוכיח לנו שספורט הגלישה תפס תאוצה: ילדים ומבוגרים, נשים וגברים, פועלים מן השורה או אנשי עסקים בכירים – הכול גילו את הים. תעשיית הגלשנים קלטה את הפונטציאל והחלה לייצר את ה'סופטים' וה'סאפים', שהזמינו אל המים לא רק את חובבי האקסטרים הקיצוני אלא למעשה את כולם.
 

עם השינוי הזה הגיעו גם הצרכים המשתנים של הגולשים שכללו מעתה קשת רחבה ומגוונת של אנשים. כך, לצד ההוסטלים החביבים המוכרים לכולנו בסרי לנקה, בקוסטה ריקה ובמקומות נוספים בעולם, קמו גם רזורטים ברמה הגבוהה ביותר המציעים, פרט לתנאי לינה מפנקים, קולינריה משובחת ושאר תענוגות, גם גלישה איכותית ולעיתים אף אקסקלוסיבית, המגבילה את מספר הגולשים בספוט. 
 

ארז שמול מנכ"ל חברת התיירות 'תלמה', וגלי זינר מנהל 'Ocean Travel', חברה המתמחה בטיולי גלישה ייחודיים, הם מהישראלים הבודדים חובבי ה-Big wave riding, הענף הקשוח יותר של ספורט הגלישה. בשנים האחרונות מצאו השניים דרך לשלב בין העבודה התובענית לבין התחביב שלהם.
 

"התחלתי לגלוש כילד בעיר חיפה שבה נולדתי", מספר ארז. "בגיל 15 נסעתי לטיול הגלישה הראשון שלי בהוואי. נכנסתי לים בבוקר בחוף Waikiki, ובשעה עשר בלילה שלחה אימא שלי בחור מקומי לחפש אותי במים. הקסם של הגלישה ששבה אותי אז, לא עזב אותי עד היום. היו שנים של עבודה קשה שבהן לא גלשתי כלל. הסאפ הוא זה שעזר לי לשוב אל המים, אך מהר מאוד חזרתי לשורטבורד, וגיליתי שהגלים הגבוהים הם הדבר שמרגש אותי באמת."

גלי מהנהן בהסכמה, גם הוא חי את הים מיום שנולד. "אבא שלי העלה אותי על הגלשן ברגע שהצלחתי לעמוד על רגליי", נזכר גלי, ששנות הגלישה הראשונות שלו עברו עליו בחוף פרישמן בתל-אביב, שם שימש אביו כמציל. "כשהתבגרתי 'עליתי כיתה' לחוף הילטון, שבו הייתה הגלישה מורכבת יותר בגלל מבנה החוף הסלעי. בגיל 16 נסעתי לביאריץ שבצרפת לייצג את ישראל בתחרות גלישה לנוער. פגשתי שם גולשים מכל העולם שסיפרו על גלים מטורפים במקומות שלא הכרתי. הרגשתי שאני חייב להתנסות בסוגים שונים של גלים, ומאז ועד היום אני ממשיך ומגלה לָעומק את 'עולם הים' – החופים, האנשים וכל התרבות שסובבת את הגלישה."

 

"החבר'ה שגולשים לצידנו היום כבר לא ילדים", מוסיף ארז. "רובם בעלי מקצועות חופשיים, טסים הרבה לנסיעות עבודה ומנהלים חיי משפחה. התשוקה שלנו לגלישה לא רק שלא נחלשה עם השנים, אלא אף התעצמה, אבל התנאים השתנו: בעבר אהבנו להסתכן, היה לנו הרבה זמן פנוי והיינו אדונים לעצמנו. קפצנו על טיסות זולות של הרגע האחרון ולקחנו מה שיש. היום אנחנו צמודים ליומן פגישות ויש לנו אחריות למשפחה, אך מצד שני גם יכולת רבה יותר לממש את הפנטזיות שלנו ולהגיע רחוק בלי להתפשר. והחלומות...הם נשארו אותם החלומות: גלשן, ים כחול ושורות שורות של גלים".
 

טיולי גלישה מוצלחים דורשים ידע מוקדם על המקום מבחינת עונות, אזורים, אופי הגלים ועוצמתם, גאות ושפל, רוחות ותחזיות. ככל שהתכנון מקצועי ומדויק יותר, כך יהיה הטיול מוצלח יותר. פעמים רבות מצטרפת לחופשה גם המשפחה ואז יש לחשוב על אטרקציות נוספות מלבד הגלישה. קיים מגוון רחב של טיולי גלישה: מטיולים על סירות שכר, דרך מלונות על החוף וכלה ברזורטים על איים פרטיים. יש טיולי גלישה 'נטו', טיולים המשלבים גלישה ויוגה וטיולי גלישה למשפחות. כדי לא ללכת לאיבוד בשלל האפשרויות הַשקיעו מחשבה בתכנון הטיול המתאים לכם, נהלו תיאום ציפיות עם שותפיכם לנסיעה, הַגיעו מוכנים נפשית וגופנית, והעיקר – אל תשכחו את הכפכפים. Aloha...

 
03-7541745  |   Ocean Travel © 2018